“Attīstībai / Par!” rosina atvieglot cilvēku iespējas pašiem nodrošināt vides pieejamību

08.01.2020

Katram jābūt iespējai tikt iekšā pašam savās mājās. Tāpēc “Attīstībai / Par!” deputātes Inese Ikstena un Dace Rukšāne-Ščipčinska grib panākt, ka dzīvokļa īpašnieks drīkst pielāgot koplietojamās zonas tā, lai nodrošinātu vides pieejamību gan cilvēkiem ar invaliditāti, gan vecākiem ar maziem bērniem, gan senioriem.

“Attīstībai / Par!” Saeimas frakcijas deputātes Inese Ikstena un Dace Rukšāne-Ščipčinska šodien iesniedza grozījumus Dzīvokļa īpašumu likumā, kuru mērķis ir panākt, lai ikviens varētu efektīvi un bez liekiem šķēršļiem nodrošināt savām vajadzībām pieejamu sabiedrisko vidi.

Kādas izmaiņas ir plānotas?

Grozījumi paredz, ka dzīvokļa īpašnieks bez īpašām atļaujām no kaimiņiem, bet ievērojot drošības noteikumus, vides pieejamības prasības un attiecīgas pašvaldības noteikumus būvdarbu saskaņošanai, drīkstēs uzstādīt pacēlāju mājas kāpņu telpās, atjaunot labiekārtotu laukumu vai piebraucamo ceļu, kas atrodas kopīpašumā ar citiem, izbūvēt uzbrauktuvi un izveidot apzīmētu autostāvvietu iedzīvotājiem ar invaliditāti.

Šobrīd Dzīvokļa īpašuma likumā ir noteikts ka, lai apkārtējo vidi varētu padarīt pieejamāku, attiecīgajai personai ir jāsavāc vismaz 75% dzīvokļu īpašnieku piekrišana.

Lai katrs cilvēks var ērti tikt mājās

“Mēs rosinām beidzot atmest šo birokrātisko šķērsli. Nereti šie paraksti nekad netiek savākti, jo daļa no dzīvokļu īpašniekiem dzīvo ārzemēs vai ir nesasniedzami. Nepieciešamo parakstu skaitu savākt bieži nav iespējams arī tad, ja tas jādara pašai personai ar invaliditāti,” norāda Dace Rukšāne-Ščipčinska.

Vissvarīgākais ir, lai katrs cilvēks var ērti tikt mājās. Kvalitātes prasības nosaka pašvaldības noteikumi, tam nav nepieciešama kaimiņu piekrišana. Šādi ierobežojumi būtiski mazina mūsu līdzcilvēku iespēju dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi, un tas ir netaisnīgi. Šie grozījumi atvieglos viņu ikdienu, kas jau tā nav vienkārša,” Inese Ikstena.

Iniciatīva virzībā iesaistījušās arī biedrības

Likuma grozījumi sagatavoti sadarbībā ar biedrībām “Teodora Jura fonds”, "Mammamuntetiem.lv", “Zelta atslēdziņa” un “Latvijas Sarkanais Krusts”, kā arī Rīgas pilsētas Būvvaldi.

“Vides pieejamība ir aktuāla lielai un neaizsargātākajai daļai Latvijas iedzīvotāju – senioriem, ģimenēm, kurās aug mazi bērni, un cilvēkiem ar invaliditāti,” saka Irēna IkstenaLatvijas Sarkanā Krusta Rīgas Apriņķa komitejas priekšsēdetāja, kura piedalījās likumprojekta veidošanā.

Vides pieejamības uzlabošana iekļaujas Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām, kuru 2010. gadā ratificējusi arī Latvija, 9. pantā. Tas Latvijai uzdod nodrošināt to, ka personas ar invaliditāti var dzīvot neatkarīgi un pilnvērtīgi piedalīties visās dzīves jomās.