Vita Tērauda: Gatavojot jebkuru likumu, jāņem vērā arī Latvijas diasporas intereses

23.09.2021

Deputāte rosina izmaiņas Saeimas kārtības rullī - saskaņā ar to gan jaunu likumu tapšanas procesā, gan skatot esošo likumu grozījumus ir rūpīgi jāvērtē to ietekme uz ārzemēs dzīvojošo Latvijas valspiederīgo iedzīvotāju interesēm.

Saskaņā ar Ārlietu ministrijas datiem1, ārpus Latvijas dažādās mītnes zemēs dzīvo, mācās un strādā vairāk nekā 370 000 Latvijas diasporas pārstāvju. Ar katru gadu šis skaits pieaug, līdz ar to varam secināt, ka gandrīz viena piektdaļa Latvijas pilsoņu dzīvo ārpus Latvijas. Pēc konsultācijām ar Eiropas Latviešu apvienību un Pasaules Brīvo latviešu apvienību, Vita Tērauda, “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedre, rosinājusi izdarīt Saeimas kārtības rullī grozījumus. Tie paredz papildināt likuma anotāciju ar prasību izvērtēt iespējamo likuma ietekmi uz Latvijas valstspiederīgajiem, kas dzīvo ārpus Latvijas robežām.

Vita Tērauda uzsver: “Pieredze rāda, ka likumu normas nereti atšķirīgi ietekmē Latvijas valstspiederīgos, kas dzīvo Latvijā, un tos, kas dzīvo citviet pasaulē. Rosināto grozījumu mērķis ir nodrošināt rūpīgu likuma izvērtējumu vēl pirms pieņemšanas, tā pārliecinoties, ka rezultātā netiks radītas diasporai nelabvēlīgas vai apgrūtinošas situācijas.” 

Reizēs, kad tiek risināts kas specifiski saistīts ar diasporu, tiek izsvērts, kā likumprojekts ietekmēs tos, kas dzīvo ārpus Latvijas robežām. Taču šis aspekts būtu jāapsver arī tad, kad tiek grozīti nodokļu likumi, kad tiek lemts par augstāko izglītību, kad tiek apstiprināta kārtība, kādā cilvēks piekļūst dažādiem pakalpojumiem, piemēram, veselības vai izglītības jomā.  Par to jādomā, kad piedāvājam risinājumus, kā kārtot saistības ar valsti vai ar pašvaldību, vai kā apsaimniekot īpašumus Latvijā.  Ir rūpīgi jāvērtē, vai mūsu politikas ir piemērotas tiem, kuri ir ne tikai globāli, bet mobili – kuriem dzīves vieta var būt pāris gadus svešumā, tad atkal mājās, tad atkal prom, kuri strādā ārpus Latvijas, bet rezidē vai daļēji rezidē Latvijā. 

Kāda var būt likuma ietekme uz Latvijas valstspiederīgajiem, kas dzīvo ārpus Latvijas robežām?  Šāda jautājuma uzdošana un atbildēšana ir jākļūst par pašsaprotamu ikdienas praksi likumdošanas darbā.  Viens jautājums anotācijā.  Aiz cieņas un rūpēm par 370 000 globālo latviešu.” - tā Vita Tērauda.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli likumprojekta anotācija ir darba instruments, ar kuru strādā Saeimas deputāti, gatavojot jaunu likumu vai esoša likuma grozījumus. Anotācijas uzdevums ir nodrošināt, ka procesā  tiek aplūkoti visi būtiskie jautājumi un ietekmes, ko tie rada. Piedāvātie grozījumi papildinās likumprojektu anotācijas ar vienu jautājumu, kas liks izvērtēt, vai un kā konkrētā iniciatīva ietekmēs pilsoņus, kuri dzīvo ārpus Latvijas.

Paredzams, ka grozījumi veicinās diasporas piesaisti Latvijai un nodrošinās, ka diasporas ieguldījums Latvijas attīstībai turpinās. 2017. gadā diasporas ieguldījums Latvijas tautsaimniecībā sasniedza 818 miljonus eiro. Pēc “Eurostat” datiem, tie 2017. gadā veidoja 4,1% no Latvijas IKP.22019. gadā diasporas ieguldījums Latvijas tautsaimniecībā bija 806 miljoni eiro, kas veidoja 3,3% no Latvijas IKP. 3


1Ārlietu ministrija. (2015). Latvijas diaspora pasaulē. https://www.mfa.gov.lv/tautiesiem-arzemes/latvijas-diaspora-pasaule

2Brikmane, E. & Dambe, A. (2019). Emigrācija – vai tikai zaudējums? https://lvportals.lv/skaidrojumi/303826-emigracija-vai-tikai-zaudejums-2019

3Eurostat. (2020). Personal remittances statistics. https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Personal_remittances_statistics#Croatia.2C_Bulgaria_and_Latvia_are_most_dependent_on_international_remittances_in_the_EU


Foto: Ieva Ābele, Saeima