Vita Tērauda: politiķu iejaukšanās sabiedriskā medija redakcionālajā darbā nav pieļaujama

24.11.2021

Saeimas frakcija “Attīstībai/Par!” pauž bažas saistībā Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Artusa Kaimiņa vakar, 23. novembrī, sociālo mediju vietnē Twitterpausto nostāju diskusijā par to, kā sabiedriskajā medijā atspoguļota situāciju uz Polijas un Baltkrievijas robežas.

Saeimas komisijas, kuras pārraudzībā ir arī mediju joma, priekšēdētājs, atbildot uz citu sociālā tīkla lietotāju, to starpā arī Saeimas deputātu, teikto saistībā ar pierobežas notikumu atspoguļojumu,norādījis: “Komisiju par šo mēs sasauksim. Demokrātija nav visatļautība.”

Vēlamies atgādināt - pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumu, un tajānoteikts: sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi ir ir brīvi no politiskas, ekonomiskas, atsevišķu interešu grupu un citādas iejaukšanās to darbībā.


Spēcīgi, politiski un redakcionāli neatkarīgi sabiedriskie mediji, kas iedzīvotājiem sniedz augstas kvalitātes saturu, ir starp mūsu valsts drošības, demokrātijas un brīvības stūrakmeņiem. Un viens no svarīgākajiem sabiedriskā medija uzticamības garantiem ir redakcionālā neatkarība. Politiķu vēlme ietekmēt sabiedrisko mediju redakcionālās izvēles un satura veidošanu norāda uz izpratnes trūkumu par to, ko nozīmē neatkarīgi sabiedriskie mediji demokrātiskā valstī,” - uzsver Vita Anda Tērauda, kuras vadībā Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijā tapa jaunais Sabiedrisko mediju likums.

Likums rada skaidru nošķīrumu starp politiku un mediju pārraudzību. Par redakcionālās politikas veidošanu un īstenošanu ir atbildīgs sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa galvenais redaktors. Savukārt Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP), kas ir sabiedrisko mediju valsts kapitāla daļu turētāja, noteikta kā neatkarīga, pilntiesīga, autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. SEPLP vada sabiedriskā pasūtījuma izstrādi un kontrolē tā izpildi, taču arī tai nav tiesību iejaukties konkrētās sabiedrisko mediju redakcionālās izvēlēs.

Arī Valsts prezidents uzsvēris, ka SEPLP galvenais uzdevums ir rūpēties, lai sabiedriskie mediji spētu piedāvāt viedokļu daudzveidību un uzturētu augstus kvalitātes standartus žurnālistikā. Tādējādi sabiedrisko mediju darbība palīdz stiprināt Latviju kā tiesisku, nacionālu un demokrātisku valsti.


Foto: Ieva Ābele, Saeima