Tērauda rosina sabiedrisko mediju brīvību nostiprināt likumā

21.09.2020

Sabiedriskajiem medijiem jābūt brīviem no politiskas un ekonomiskas  ietekmes - šo principu nostiprināt topošajā Sabiedrisko elektronisko  plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumā rosina Saeimas  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas  apakškomisijas vadītāja Vita Anda Tērauda (“Attīstībai/Par!”).

“Brīvība ir viens no būtiskākajiem žurnālistu darba priekšnoteikumiem. Pretējā gadījumā mēs nevaram prasīt un gaidīt no medijiem izglītojošu saturu, analīzi un objektīvu kritiku. Mums ir izdevies pārliecināt Saeimas vairākumu, ka sabiedrisko mediju “leģitīma ietekmēšana” nav pieļaujama, jo pavērtu durvis plašām interpretācijām un spekulācijām. Tagad ir pienācis laiks mediju brīvību nostiprināt likumā,” saka Vita Anda Tērauda.

Skatot Sabiedrisko mediju likumu 2. lasījumā, Saeimas vairākums atbalstīja Vitas Andas Tēraudas priekšlikumu, kas nepieļauj mediju “leģitīmu ietekmēšanu”, pret kuru iebilda mediji un kuru varēja izmantot nevēlamā veidā. Likumprojekta skatīšanai trešajā jeb pēdējā lasījumā Vita Anda Tērauda un partiju apvienības “Attīstībai/Par!” Saeimas deputāte Marija Golubeva un Dace Rukšāne-Ščipčinska rosina noteikt, ka sabiedriskajiem medijiem jābūt brīviem no politiskas, ekonomiskas, atsevišķu interešu grupu un citādas iejaukšanās.

Likumprojekta skatīšanai pēdējā lasījumā “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas deputātes iesniegušas vēl virkni starptautiskajā labākajā praksē un nozares zināšanās balstītu priekšlikumu.

1. Sabiedrisko mediju valdē nevarēs strādāt persona, kas pēdējos divus gadus ir bijusi politiskās partijas amatpersona, piemēram, valdes loceklis, vadītājs, prezidents, priekšsēdētājs un ģenerālsekretārs.

2. Lai veicinātu sabiedriskā medija vienotu darbu, galveno redaktoru iecels nevis jaunveidojamā Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP), bet paša medija valde.

3. SEPLP līdz 2021. gada 1. jūnijam būs jāiesniedz Saeimā koncepcija par apvienotā sabiedriskā medija izveidošanu un darbību.

4. SEPLP līdz 2021. gada 1. augustam būs jāiesniedz Saeimā koncepcija par tādu sabiedrisko mediju finansējuma modeli, kas ļautu trīs gados sasniegt Eiropas vidējam finansējuma līmenim līdzvērtīgu apjomu.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisija priekšlikumus izskatīs otrdien, 22. septembrī.

Foto: Ernests Dinka, Saeima